2018-06-23

All that motorsports

13020194_1553053738322117_1152361283_nA Mercedes AMG Petronas német versenyzője, Nico Rosberg nyerte a feje tetejére állt Kínai Nagydíjat a Shanghai International Circuiten. A dobogóra még Vettel és Kvyat állhatott fel.

Egy igencsak rendhagyó Kínai Nagydíjat tudhatunk magunk mögött. Vegyük szépen sorjában, hogy mi történt a Forma-1 67. világbajnoki szezonjának harmadik versenyhétvégéjén.

A pénteki első szabadedzésen Mercedes-fölény volt, Nico Rosberg zárt az élen csapattársa, Lewis Hamilton és a ferraris Sebastian Vettel előtt. Az ezüst nyilak előnye nagyjából 5-6 tizedmásodperc volt az üldözőbollyal szemben. Azonban nem a papírforma szerinti végeredmény miatt marad emlékezetes számunkra ez a 90 perces, hanem három ominózus defekt miatt. A háromból kettő Massa, egy pedig Magnussen nevéhez fűzhető. A törmelékek eltakarítása, valamint a pálya átnézése miatt pedig még egy hosszabb félbeszakítjujásra volt szükség, így a csapatok rengeteg időtől estek el. Massa és Magnussen mellett pedig még Esteban Gutiérrez volt rendkívül peches, elektronikai hiba miatt csak egyetlenegy installációs kört tudott megtenni.

A második szabadedzésen már a két Ferrari tört az élre, Kimi Raikkonennel és Sebastian Vettellel. Az olaszok vörös paripái körülbelül 2-3 tizedet adott a rivális Mercedesnek. A Merced13046279_1553053868322104_130842323_nes házon belüli küzdelmét újból Rosberg nyerte. Esteban Gutiérrez pedig ezúttal sem túl sokat a pályán, mivel 4 kör után kigyulladt a Haas-Ferrari bal hátsó fékje.
Az utolsó, harmadik tréninget pedig elmosta az eső, így a pályán tanúsított aktivitás is meglehetősen alacsony volt, erről elsősorban az tanúskodik, hogy a 22 pilótából csupán 14 abszolvált mért időt a 60 perc folyamán, átmeneti vagy esős gumikon. A legjobb háromba Vettel (Ferrari), Perez (Force India) és Bottas (Williams) fértek be.

Az időmérő edzésre a Shanghai International Circuit-en már többnyire száraz körülmények alakultak ki. Ezúttal pedig már a 2015-ös formátum szerint bonyolították le a kvalifikációt, azok után, hogy az előző két versenyhétvége folyamán alkalmazott eliminációs borzalom (végre valahára) megbukott.

13022234_1553055144988643_1055219403_nA Q1 valamilyen eléggé eseménydús volt, kezdve azzal, hogy már 3 perc után előkerült a piros zászló, ugyanis a célegyenesben a manoros Pascal Wehrleint megdobta egy hupli, majd rácsúszott egy vízátfolyásra, s nekicsúszott a falnak. Az esetet követő pályatakarítás és –szárítás miatt 15-20 percig szünetelt az időmérő edzés, utána viszont jött a folytatás, amely Lewis Hamilton számára alakult a legrosszabbul, ugyanis a négyszeres világbajnok az MGU-H (hőenergia-visszanyerő rendszer) meghibásodása miatt nem tudott mért kört megtenni, így pedig a 21. helyen kiesett, amely a hétvége előtti váltócsere miatt kapott 5 helyes rajtbüntetést révén 22. rajtkockára módosult. Wehrlein és Hamilton mellett kiesett Magnussen, Gutiérrez, Palmer és Haryanto. Kisebb meglepetésre pedig mindkét Sauber továbbjutott a Q2-be, holott a bahreini hétvégét követően még olyan spekulációkról olvashattunk, hogy a nagy múlttal rendelkező hinwili gárda pénzügyi okokból kifolyólag kihagyja a hétvégét.

A Q2-ben is előkerült a piros zászló, ráadásul a lehető legrosszabbkor, mivel Nico Hülkenberg Force India Mercedeséről akkor szállt le a bal első kerék egy hibás kerékanya miatt, amikor már csak 1 perc 17 másodperc volt hátra. Emiatt a német pilóta 3 rajthelyes büntetést kapott. A félbeszakítás előtt kialakult sorrend alapján Massa, Alonso, Button, Grosjean, Ericsson és Nasr búcsúztak.

A Q3 résztvevői két nekifutásból próbálták összerakni a lehető legjobb köridőt. Az első csörte után Kimi Raikkonen állt az élen a Ferrarival, ekkor a Jégember szurkolói már dörzsölték a tenyerüket az iránt, hogy a 2007-es világbajnok a 2008-as Francia Nagydíj után először szerezzen pole-t. Azonban ez a bravúr nem jött össze a finn részéről, ugyanis a mercedeses Nico Rosberg a fináléban már nem teketóriázott, s majd’ 0,6 másodperccel megjavította Raikkonen 1:35.972-es idejét. Az utolsó gyors körükben hibázó Ferrarik pedig visszacsúsztak a második sorba, mivel Daniel Ricciardo megverte őket a Red Bull-lal.

• Wehrlein, Hamilton

Vasárnap pedig eljött a futam napja, napos és száraz idő fogadta a mezőnyt, amely egy meglehetősen flúgos versenyt produkált, főleg a rajt utáni körökben.

Miután kialudt az öt piros lámpa, a gyorsabb szuperlágy Pirelliken autózó Daniel Ricciardo az első pár méter után kiragadta a vezetést az alternatív stratégiát választó Nico Rosberg kezéből. Azonban a mögöttesben is volt mire figyelni.

13035413_1553055298321961_1930584956_oAz 1-es kanyarban a két Ferrari autózott egymás mellett, s egyszer csak Kvyat a legbelsőbb íven mindkét piros autót megelőzte, igaz, az orosz pilóta ezen manőverével Vettel került bele a húsdarálóba, s kilökte a bal oldalán lévő Raikkonent, aki meg elveszítette az első szárnyát úgy, ahogy van. S nem csak az élmezőnyben, hanem a középső és a hátsó traktusban is voltak kavarodások, melyeknek köszönhetően például a 30. születésnapját ünneplő Romain Grosjean és az amúgy is katasztrofális hétvégét teljesítő Lewis Hamilton is szárnyaszegetté vált.

A következő drámai fordulat pedig akkor következett be, amikor a 3. körben, a hátsó egyenesben Daniel Ricciardo Red Bull Racing-autója bal hátsó defektet kapott úgy, hogy az 1-2. helyen haladt. (Rosberg éppen előzte a DRS segítségével.) A 4. körben pedig a versenyigazgatóság pályára rendelte a biztonsági autót a törmelékek miatt. Ezt kihasználva többen is lecserélték a szuperlágy gumikat, Vettel pedig egy orrkúpcserét is megejtett.

A Safety Car mögött egy nem mindennapi TOP 10 alakult azok révén, akik nem jöttek ki kerékcserére – Rosberg, Massa, Alonso, Wehrlein, Gutiérrez, Kvyat, Palmer, Haryanto, Perez és Bottas. Ekkor Vettel a 15., Raikkonen a 19., míg Hamilton a 20. helyen állt. Bernd Mayländer csak a 9. körben gördült ki a mezőny elől a Mercedes AMG GT S-sel.

Ezután a verseny java pedig a visszaeset nagyok felzárkózásáról szólt. Közülük Sebastian Vettel számára sikerült a legjobban a felkapaszkodás, ugyanis már a 35. kör környékén bebiztosította a második helyet.

Azonban ezekből az események semmit, azaz semmit sem érzékelt a Mercedes németje, Nico Rosberg, aki kényelmesen, majdnem 38 másodperces előnnyel húzta be a Kínai Nagydíjat. Ezzel a német pályafutása 17. győzelmét szerezte meg, s beérte az örökranglistán Sir Stirling Moss-t. Egyébként ez volt sorozatban a hatodik győzelme, miután győzelmi szériája a 2015-ös Mexikói Nagydíj óta tart.

A második helyen pedig Vettel zárt a Ferrarival, azt a red bullos Daniil Kvyatot megelőzve, aki Forma-1-es pályafutása során második dobogóját zsebelte be.

A negyedik helyen a futam másik nagy hőse, Daniel Ricciardo ért célba a másik RB12-essel, megelőzve a nagyot hajrázó Kimi Raikkonent, valamint Felipe Massát és Lewis Hamiltont. Hamilton a futam utolsó fázisában sokáig kergette Massát, ám addig bíbelődött vele, amíg el nem ment mindkettejük mellett Ricciardo és Raikkonen. Sőt, a végén a háromszoros világbajnok le is szakadt brazil versenyzőtársától és kis híján Max Verstappen is levadászta, aki végül így nyolcadikként zárt. Sainz Jr. és Bottas szereztek még pontokat. A McLaren-Honda pedig időmérős teljesítményét lemásolva, a 12-13. helyen ért célba Alonsóval és Buttonnal.

Az idei szezon két hét múlva folytatódik Oroszországban, a Sochi Autodrom pályán.